Virkštelės kamieninės ląstelės: kas tai ir ką būtina žinoti apie jų surinkimą?
KAMIENINĖS LĄSTELĖS
Kas yra kamieninės ląstelės? Tai nespecializuotos ląstelės, gebančios neribotai daugintis ir sugebančios diferencijuotis į specializuotas ląsteles, formuojančias įvairius audinius. Unikalios šių ląstelių savybės gali būti pritaikytos medicininei terapijai, norint atnaujinti arba pakeisti pažeistas ląsteles ar net audinius. Egzistuoja keli kamieninių ląstelių šaltiniai ir vienas iš jų yra virkštelės (placentinis) kraujas.
Kaulų čiulpai yra pirmasis panaudotas kamieninių ląstelių šaltinis. Susidariusios kaulų čiulpuose kamieninės ląstelės yra persodinamos donorui. Ši terapija dažniausiai yra vadinama kaulų čiulpų transplantacija. Kamienines ląsteles taip pat įmanoma išgauti iš donoro periferinio kraujo, kuriam prieš tai buvo atlikta farmakologinė mobilizacija, tačiau tiems patiems terapiniams tikslams gali būti puikiai panaudojamos virkštelės ir placentos kraujo kamieninės ląstelės.
Kiekvieno organizmo gyvavimo metu ląstelės nuolat atsinaujina. Jos bręsta ir tampa specializuotomis ląstelėmis, gebančiomis atlikti būdingą specifinę funkciją. Po tam tikro laiko tarpo ląstelės, išnaudojusios visus savo gyvavimo resursus, žūsta, tačiau jas pakeičia naujai užaugusios specifinės ląstelės. Priklausomai nuo kamieninių ląstelių diferenciacijos potencialo, jas galime padalinti į keturis ląstelių tipus: totipotentinės, pliuripotentinės, multipotentinės bei unipotentinės.
MITAI IR FAKTAI apie virkštelės kraują
Turite abejonių?
Visuomenėje sklando daug klaidinančios informacijos apie virkštelės kraują. Kartais kraujo ir kaulų čiulpų transplantacijas atliekantys gydytojai ir su virkštelės kraujo bankininkyste susijęs personalas išgirsta teiginių, kurie grindžiami netikslia informacija ar spėjimais. Šią paslaugą Lietuvoje teikia licencijuotas audinių bankas „Placenta“, kuris atstovauja „FamiCord“ audinių bankų grupę, veikiančią visoje Europoje. „FamiCord Group“ savo veiklą sėkmingai vykdo jau daugiau kaip 20 metų ir yra pati didžiausia audinių bankų grupė Europoje.
Tam, kad Jūsų sprendimas dėl ląstelių saugojimo audinių banke būtų sąmoningai apgalvotas ir pagrįstas moksliniais informacijos šaltiniais, kviečiame susipažinti su žemiau pateiktais faktais, kuriuos turėtumėte žinoti prieš pasirinkdami kamieninių ląstelių saugojimo audinių banke paslaugas.
Virkštelės kraujas – pripažinta gydymo priemonė.
TIESA
Šiandien virkštelės kraujo kamienines ląsteles galima naudoti gydant daugiau nei 80 sunkių ligų. Pirmoji naujagimio kamieninių ląstelių transplantacija buvo atlikta 1988 m. spalio 8 d. (2018 metais minėjome šios transplantacijos 30-tąją sukaktį). Nuo šios datos buvo atlikta daugiau nei 40 000 tokių transplantacijų visame pasaulyje.
Virkštelės kraujas pasižymi geresnėmis regeneruojančiomis savybėmis, nei kaulų čiulpai.
TIESA
Kamieninių ląstelių tyrimai bei jų panaudojimo gydymui atvejai rodo, kad virkštelės kraujo kamieninės ląstelės išsiskiria dešimt kartų stipresnėmis regeneracinėmis savybėmis nei, pavyzdžiui, kaulų čiulpų kamieninės ląstelės. Remiantis imunologijos mokslo informacija, naujagimio virkštelės kraujo ląstelės yra mažiau brandžios imunologiniu požiūriu, todėl sumažėja komplikacijų rizika recipientui transplantavimo operacijos metu. Pavyzdžiui, alogeninio persodinimo atveju, transplantanto prieš šeimininką ligos rizika kur kas mažesnė negu kaulų čiulpų transplantavimo metu.
Ilgai laikomos užšaldytos ląstelės praranda savo naudą.
MITAS
Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas ir virkštelės audinio saugojimo procedūra yra atliekama pasitelkiant lėto užšaldymo su krioprotekcinėmis medžiagomis technologiją. Šios inovatyvios šaldymo technologijos metu yra išsaugomos visos ląstelių funkcinės ir morfologinės savybės. JAV mokslininkai nustatė, kad kamieninės ląstelės geba daugintis ir proliferuoti net ir po 25 saugojimo metų -196 laipsnių Celsijaus temperatūroje, kurioje visi gyvybiniai procesai sustoja ir ląstelės tampa „miegančios“. Priežastis, kodėl užšaldytų kamieninių ląstelių kokybė yra aukšta, nepaisant ilgos laikymo trukmės bei kitų sąlygų, yra ta, kad mėginio užšaldymo bei atšildymo procesui yra naudojamos specialios ląsteles apsaugančios medžiagos.
Kamieninių ląstelių saugojimo kaina yra gana didelė.
MITAS
Dėka tobulėjančio medicinos mokslo, kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės sparčiai auga, todėl šių ląstelių išsaugojimas užtikrina galimybę apsaugoti Jūsų vaiko bei artimiausių šeimos narių sveikatą ne tik artimiausiu metu, bet ir tolimoje ateityje. Šių paslaugų kaina priklauso nuo tokių aspektų kaip:
- norimų išsaugoti kamieninių ląstelių tipai,
- pasirinktas ląstelių apdorojimo ir išskyrimo būdas,
- apdorotų ląstelių saugojimo terminai.
Kadangi paslaugos paklausa ženkliai auga, o technologijos tobulėja, kamieninių ląstelių saugojimo kaina dabar yra jau bent 3 kartus mažesnė, lyginant su prieš 10 metų buvusia.
Ne mažiau svarbūs veiksniai, darantys įtaką ląstelių saugojimo paslaugos kainai, yra audinių bankui suteiktos veiklos licencijos bei kokybės garanto sertifikatai, pripažįstami daugelio transplantacijos centrų visame pasaulyje. Be to, ląstelių saugojimo paslaugos kaina priklauso ir nuo audinių banko sukauptos ilgametės patirties, užtikrinančios sklandų darbą visų procesų metu, bei įmonės daugiafunkciškumo, kadangi tai ne tik audinių bankas, bet ir kamieninių ląstelių tyrimų centras.
Paėmimo procedūra sutrikdo gimdymo procesą.
MITAS
Virkštelės kraujas yra surenkamas po naujagimio gimimo. Galutinį sprendimą, kada nukirpti virkštelę, priima gimdymą prižiūrintis gydytojas ar akušerė, atsižvelgiant į gimdymo įstaigos taikomus praktikos principus bei gimdymo eigą. Taip pat kamieninių ląstelių surinkimo procesui įtakos gali turėti nėštumo ir gimdymo eiga, naujagimio ir gimdyvės sveikata bei motinos pageidavimų paisymas. Paėmimo procedūros metu mamos ir vaiko gerovė – visiškas prioritetas.
Paėmimo procedūrą galima atlikti visuose Lietuvoje esančiuose gimdymo skyriuose.
TIESA
Remiantis LR civilinio kodekso nuostatomis, po gimdymo likę audiniai yra naujagimio nuosavybė, kuria tėvai turi pilną teisę disponuoti iki jo pilnametystės. Taigi, būsimieji tėvai turi teisę surinkti ir saugoti šiuos vertingus audinius jų pačių pasirinktame, Lietuvoje licencijuotame audinių banke, nepriklausomai nuo to, kurioje gydymo įstaigoje įvyks gimdymas. Šiuo metu puikiai bendradarbiaujame su visoje Lietuvoje esančiais ligoninių gimdymo skyriais, kuriuose dirba audinių surinkimo mokymus išklausę, patyrę ir ne kartą audinių paėmimo procedūrą atlikę gydytojai ir akušerės. Deja, kol kas vienintelė įstaiga, nepasirašiusi su mumis mėginių paėmimo sutarties ir atsisakiusi atsižvelgti į gimdyvių teisę laisvai pasirinkti audinių banką savo kamieninių ląstelių saugojimui, yra VUL Santaros klinikos.
Išsaugotas ląsteles galima laikyti tik 20 metų.
MITAS
Pradinis saugojimo terminas yra 20 arba 25 metai, tad pasibaigus sutarties galiojimo terminui, ją galėsite pratęsti jūs arba jūsų vaikas. O saugojimo kaina bus nustatyta pratęsimo metu galiojančiomis rinkos kainomis. Remiantis įstatymais, kol vaikas nesulaukė 16 metų, tol tėvai turi pilną disponavimo teisę, o sulaukus pilnametystės sutartis gali būti pratęsiama vaiko vardu, kai jis įgyja savarankišką teisę disponuoti savo ląstelėmis.
Dar daugiau MITŲ IR FAKTŲ apie virkštelės kraują
Kartais kraujo ir kaulų čiulpų transplantacijas atliekantys gydytojai ir su virkštelės kraujo bankininkyste susijęs personalas išgirsta teiginių, kurie grindžiami netikslia informacija ar spėjimais. Virkštelės kraujo asociacija paprašė savo narių pateikti mitų, su kuriais jie kartais susiduria, pavyzdžių. Toliau pateikiami mitai ir atitinkami faktai.
*
☒ Mitas: virkštelės kraujas yra medicininės atliekos, neturinčios jokios vertės.
☑ Faktas: naujagimio virkštelėje yra kraujodaros kamieninių ląstelių, kurias persodinus galima atstatyti kaulų čiulpus ir imuninę sistemą bei išgelbėti paciento, sergančio sunkia kraujo liga (pavyzdžiui, leukemija, limfoma ar siklemija), gyvybę. Šių ląstelių persodinimu taip pat gali būti gydomi pacientai, sergantys paveldėtais genetiniais sutrikimais, kaulų čiulpų nepakankamumu ar paveldėtu imuniteto nepakankamumu. Nuo 1988 m., kai buvo atlikta pirmoji transplantacija, virkštelės krauju pagydyta daugiau kaip 60 000 pacientų, sergančių sunkiomis ligomis.
*
☒ Mitas: virkštelės kraujo paėmimas gali paveikti gimdymą ar pakenkti mano naujagimiui.
☑ Faktas: virkštelės kraujas surenkamas iš virkštelės ir placentos (dažnai vadinamomis „po gimdymo liekančiais audiniais“) tik po to, kai kūdikis gimsta ir virkštelė nukerpama. Kraujas tiesiogiai iš jūsų naujagimio neimamas. Kraujo paėmimo procedūra niekaip netrukdo gimdymui ir nekelia jokios rizikos motinai ar naujagimiui.
*
☒ Mitas: nėra didelės priežasties saugoti virkštelės kraują, nes kamienines ląsteles galima gauti iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, iš kaulų čiulpų.
☑ Faktas: virkštelės kraujas yra vienas iš trijų transplantacijoms naudojamų kraujodaros kamieninių ląstelių šaltinių. Kiti du šaltiniai yra kaulų čiulpai ir kraujas, kuris cirkuliuoja organizme (vadinamas periferiniu krauju). Kiekvienas šaltinis turi privalumų ir trūkumų sergant įvairiomis ligomis, esant skirtingoms ligos stadijoms ir skirtingiems pacientams. Virkštelės kraujas, be kitų privalumų, pasižymi šiais:
- Priešingai nei suaugusių donorų ląstelės iš kitų šaltinių, virkštelės kraujas nebuvo tiek veikiamas virusų, cheminių medžiagų ir aplinkos taršos, kurie gali pakeisti ląstelių funkciją.
- Virkštelės kraujo imuninės ląstelės yra nesubrendusios ir geriau toleruoja recipiento ląsteles nei suaugusiųjų ląstelės, todėl virkštelės kraujo ląstelių nereikia taip tiksliai suderinti su pacientu, kaip suaugusių donorų ląstelių.
- Virkštelės kraują galima gauti greičiau nei kamienines ląsteles iš suaugusio donoro, kuris galėjo būti užsiregistravęs donorystei prieš daugelį metų. Donoras turi būti surastas, gautas jo sutikimas, ištirtas jo kraujas ir paimtas kamieninių ląstelių mėginys, o tai užtrunka kartais ir keletą mėnesių, netgi metų.
Todėl virkštelės kraujas gali būti priimtiniausias šaltinis pacientams, kurie turi ūmių gyvybei pavojingų genetinių sutrikimų, kuriems reikia skubios transplantacijos arba kurių audinių tipas yra neįprastas dėl jų etninės kilmės. Be to, virkštelės kraujo lengviau gauti pandemijų ir kelionių apribojimų metu. Transplantaciją atliekančių gydytojų komanda kartu su pacientu gali nustatyti geriausią kamieninių ląstelių šaltinį iš turimų galimybių.
*
☒ Mitas: gydymas virkštelės krauju yra eksperimentinis.
☑ Faktas: virkštelės kraujas yra pripažintas kraujodaros kamieninių ląstelių šaltinis pacientams, kuriems atliekama kraujo transplantacija. Todėl jis naudojamas gydant daugiau kaip 80 kraujo vėžio rūšių, paveldimas genetines ligas, kaulų čiulpų nepakankamumą ir imunines ligas. Šių ligų sąrašą galima rasti internete. Kitose srityse virkštelės kraujo terapija tiriama nervų, širdies, kaulų ir medžiagų apykaitos ligoms gydyti, ypač sparčiai besivystančioje regeneracinės medicinos srityje. Šių ligų gydymui skirtų virkštelės kraujo terapijų vertingumas įrodomas atliekant mokslinius tyrimus.
*
☒ Mitas: kai atidedamas virkštelės nukirpimas, virkštelėje nelieka pakankamai kamieninių ląstelių, kad jas būtų verta saugoti.
☑ Faktas: kelios akušerių organizacijos Jungtinėse Valstijose, Jungtinėje Karalystėje ir Kanadoje neseniai rekomendavo, kad sveikiems, pilnai išnešiotiems kūdikiams tarp gimdymo ir virkštelės nukirpimo turi praeiti 30-60 sekundžių. Akušerių nuomone, vėlesnis virkštelės užspaudimas gali turėti teigiamą poveikį naujagimiui. Vėlesnis virkštelės užspaudimas gali sumažinti virkštelėje likusių kamieninių ląstelių kiekį, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad šis kiekis netinkamas saugoti. Kita vertus, jei kūdikio virkštelės kraujas saugomas žinomiems tikslams, pavyzdžiui, leukemija sergančio kito šeimos nario transplantacijai, vėlesnis nukirpimas nerekomenduojamas. Būsimi tėvai turėtų aptarti vėlesnio virkštelės nukirpimo galimybes su gimdymą prižiūrinčiu akušeriu-ginekologu.
*
☒ Mitas: virkštelės kraujo transplantacija taikoma tik hematologinėms (kraujo) ligoms gydyti.
☑ Faktas: virkštelės kraujo transplantacija yra priimtinas gydymo būdas kraujo ligoms, tokioms kaip leukemija, limfoma ar pjautuvinė anemija, taip pat paveldimų genetinių sutrikimų, kaulų čiulpų nepakankamumo ir imunodeficito ligų. Be to, atliekami tyrimai, kuriais siekiama nustatyti, ar virkštelės kraujo komponentais galima gydyti kitas ligas, pavyzdžiui, gimdymo asfiksiją (smegenų pažeidimą dėl deguonies trūkumo), cerebrinį paralyžių ir autizmą. Smegenų pažeidimų ir ligų gydymas virkštelės krauju nėra standartinė medicinos praktika, tačiau šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai, kurių geri rezultatai suteikia daug vilčių ateičiai.
*
☒ Mitas: virkštelės kraujo terapija taikoma tik vaikams gydyti.
☑ Faktas: pirmaisiais virkštelės kraujo transplantacijos metais tai buvo tiesa, nes kamieninių ląstelių dozė tipiniame virkštelės kraujo vienete buvo laikoma ribota. Tačiau išsamiau išaiškinus virkštelės kraujo ląstelių dozavimą, tapo žinoma, kad apie 12 % suaugusiųjų galima persodinti vieną virkštelės kraujo vienetą. Daugumai suaugusių pacientų paprastai reikia daugiau ląstelių, nei jų yra viename virkštelės vienete. Vis dėlto pastaraisiais metais suaugusiųjų gydymas tapo dažnesnis, iš dalies dėl vadinamos „dvigubo virkštelės kraujo“ transplantacijos, kai persodinamos dviejų virkštelių ląstelės. Džiugina ir jau sukurti metodai, kuriais padidinamas ląstelių skaičius virkštelės kraujo vienete. Padidinus kamieninių ląstelių dozes, galima pagydyti daugiau suaugusių pacientų.
*
☒ Mitas: saugomas virkštelės kraujas turi ribotą galiojimo laiką.
☑ Faktas: teoriškai tinkamai užšaldytas ir saugomas virkštelės kraujas gali išlikti naudingas visą gyvenimą. Tačiau tai dar nėra tiksliai žinoma, nes virkštelės kraujo bankininkystė egzistuoja kiek daugiau nei 30 metų. Sėkmingoms transplantacijoms jau buvo panaudotas daugiau nei 20 metų saugotas virkštelės kraujas.
*
☒ Mitas: jei man reikia kamieninių ląstelių iš valstybinio banko, jos yra nemokamos.
☑ Faktas: viešieji bankai patiria nemažai išlaidų, susijusių su virkštelės kraujo surinkimu, apdorojimu, saugojimu, atrinkimu, ištyrimu ir transportavimu. Nors dalį šių išlaidų gali subsidijuoti valstybė arba privatūs fondai, didžiąją dalį išlaidų paprastai apmoka transplantacijos įstaiga, pacientas arba paciento sveikatos draudimo programa. Primename, kad Lietuvoje valstybinio (viešojo) virkštelės kraujo banko nėra.
*
☒ Mitas: privačiuose virkštelės kraujo bankuose taikomi maži kokybės standartai.
☑ Faktas: dvi akreditavimo agentūros parengė kokybės standartus: AABB ir Ląstelinės terapijos akreditavimo fondas (FACT). Šios organizacijos renka duomenis iš audinių bankų ir atlieka patikrinimus vietoje, siekdamos užtikrinti, kad virkštelės kraujas būtų surenkamas saugiai ir tvarkomas taip, kad būtų apsaugota ląstelių kokybė, grynumas ir savybės. Virkštelės kraujo asociacija rekomenduoja būsimiems tėvams, renkantis virkštelės kraujo banką, pasidomėti ir atsižvelgti į banko akreditacijos statusą.
*
☒ Mitas: privatus šeimos bankas prasmingas tik tuo atveju, jei šeimoje yra buvę kraujo ligų.
☑ Faktas: jei vaikas gimė šeimoje, kuri neserga kraujo ligomis, tikimybė, kad kada nors prireiks privačiai saugomo virkštelės kraujo vieneto, yra nedidelė, bet ne nulinė. Iš maždaug 4 milijonų pasaulyje privačiai saugomų virkštelės kraujo vienetų daugiau nei 400 vienetų buvo panaudoti donoro transplantacijai. Be to, šimtai kitų vienetų buvo panaudoti perspektyviuose klinikiniuose tyrimuose tokiose srityse kaip smegenų traumos ir kt.
*
☒ Mitas: kadangi saugojau virkštelės kraują pirmajam vaikui, man nereikia saugoti virkštelės kraujo antrajam vaikui.
☑ Faktas: jei saugojote pirmojo vaiko virkštelės kraują, priežastys, dėl kurių reikia saugoti kitų brolių ir seserų virkštelės kraują, yra tos pačios. Yra maždaug 25 % tikimybė, kad bet kurie du broliai ir seserys turės identiškus tipus.
*
☒ Mitas: jei nusprendžiau išsaugoti virkštelės kraują savo vaikui gimus, man nereikia išsaugoti ir virkštelės audinio.
☑ Faktas: kasmet pasiūloma arba atrandama naujų virkštelės kraujo ir virkštelės audinio panaudojimo būdų. Virkštelėje ir placentoje esantis placentinis kraujas, kaip ir kiti gimdymo audiniai, yra perspektyvūs gydant įvairias ligas, todėl galite norėti apsvarstyti galimybę išsaugoti juos visus vienu metu. Šiuo metu nėra standartinio metodo, kaip saugoti kitus gimdymo audinius, išskyrus virkštelės kraują. Turėtumėte pasiteirauti savo virkštelės kraujo banko apie tai, kaip saugomi kiti audiniai ir kaip jie gali būti naudojami ateityje.
*
☒ Mitas: persodintos virkštelės kraujo kamieninės ląstelės recipientui gali sukelti piktybinį susirgimą.
☑ Faktas: antriniai vėžiniai susirgimai po bet kokio kamieninių ląstelių šaltinio, įskaitant virkštelės kraujo kamienines ląsteles, persodinimo pasitaiko retai. Patikra ir procedūros, skirtos užkirsti kelią antriniam vėžiui, yra svarbi ilgalaikio stebėjimo ir pacientų priežiūros po visų chemoterapijų ir transplantacijų dalis. Po virkštelės kraujo transplantacijos, palyginti su bet kurios kitos rūšies kraujo transplantacija, nėra padidėjusios piktybinių navikų rizikos po transplantacijos.