fbpx

Virkštelės ir placentos kamieninių ląstelių unikalumas

Home » Kamieninės ląstelės » Virkštelės ir placentos kamieninių ląstelių unikalumas

 

KAMIENINĖS LĄSTELĖS

Kamieninės ląstelės yra pirminės, nespecializuotos ląstelės, kurių pagrindinis bruožas – neribotas potencialas daugintis, o unikali savybė – diferencijuotis į specializuotas ląsteles, kurios suformuoja audinius. Šių ląstelių savybės jau pritaikytos atnaujinant ar pakeičiant pažeistas ląsteles. Kamienines ląsteles galima išskirti iš įvairių šaltinių, vienas jų – virkštelės kraujas.

Pirmasis panaudotas kamieninių ląstelių šaltinis buvo kaulų čiulpai. Kaulų čiulpų transplantacija – tai kamieninių ląstelių, susidariusių kaulų čiulpuose, persodinimas. Šiuo metu terapiniams tikslams dažniau naudojamos kamieninės ląstelės, išskirtos iš virkštelės kraujo. Kitas galimas kamieninių ląstelių šaltinis yra periferinis kraujas, paimtas iš donoro, kuriam buvo atlikta farmakologinė mobilizacija.

Kiekvienas gyvasis organizmas savo gyvavimo metu sistemingai gamina naujas ląsteles, kurios nuosekliai bręsta ir diferencijuojasi į labiau specializuotas ląsteles. Po tam tikro apibrėžto laikotarpio, šios ląstelės žūsta, nes taip įrašyta jų genetiniame kode. Žuvusias ląsteles pakeičia specifinės kamieninės ląstelės. Kamieninių ląstelių gyvavimo trukmė organizme yra trumpalaikė ir jas galima padalinti į keturias kategorijas: totipotentinės, pliuripotentinės, multipotentinės bei unipotentinės.

VIRKŠTELĖS KRAUJO LĄSTELĖS

Viena iš multipotentinių ląstelių rūšių – hematopoetinės (kraujodaros) kamieninės ląstelės, kurių yra gausu žmogaus virkštelės kraujyje. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gali būti persodinamos taip pat, kaip ir kaulų čiulpų kamieninės ląstelės, siekiant atstatyti kraujodaros bei imuninę sistemas. Jos gali būti naudojamos tiek autologinėms, tiek alogeninėms transplantacijoms. Virkštelės kamieninės ląstelės pasižymi didesniu efektyvumu, lyginant su  išskirtosiomis iš suaugusių donorų kaulų čiulpų, bei mažesniu imunogeniškumu – nebūtinas toks tikslus donoro ir recipiento suderinamumas, koks reikalingas parenkant kaulų čiulpų donorą.

PLACENTOS KRAUJO LĄSTELĖS

Placentos kraujo ląstelės yra tos pačios virkštelės kraujo hematopoetinės kamieninės ląstelės, tiesiog dalis jų lieka kraujyje, kuris po gimdymo pasiliko placentoje, tiksliau, placentos kraujagyslėse. Surenkant placentos kraują, išgaunama dar apie 20-40 % daugiau ypatingą gydomąją vertę turinčių kraujodaros  kamieninių ląstelių. Tai yra puikus pasirinkimas gimdyvėms, kurios nori leisti virkštelei ilgiau nupulsuoti. Nėra būtina nukirpti virkštelę po 30-60 sekundžių.

VIRKŠTELĖS AUDINIO LĄSTELĖS

Virkštelės ląstelės vadinamos Wharton’o želė ląstelėmis. Tai specifinis audinys, supantis virkštelės kraujagysles. Virkštelės audinyje yra ypatingų kamieninių ląstelių, vadinamų mezenchiminėmis ląstelėmis. Jos pasižymi šiek tiek skirtingomis savybėmis, nei virkštelės kraujo ląstelės. MKL mezenchiminės kamieninės ląstelės žymiai lengviau diferencijuojasi į kitų tipų ląsteles, pavyzdžiui, nervų, kaulų, kremzlinio audinio ląsteles.

KOKIĄ NAUDĄ DUODA VIRKŠTELĖS AUDINIO  LĄSTELIŲ IŠSAUGOJIMAS?

MKL mezenchiminės kamieninės ląstelės:

  • naudojamos terapinės medicinos klinikiniuose tyrimuose, kurie skirti gydyti tokias ligas, kaip cerebrinis paralyžius, amiotrofinė lateralinė sklerozė, sąnarių kremzlių pažeidimai;
  • gali būti transplantuojamos drauge su virkštelės kraujo ląstelėmis tais atvejais, kai virkštelės kraujyje yra mažas santykinis hematopoetinių kamieninių ląstelių kiekis;
  • gali būti naudojamos visos šeimos medicininiams poreikiams, nes šių ląstelių terapiniam naudojimui taikomi ne tokie griežti audinių suderinamumo reikalavimai.

KODĖL VERTA IŠSKIRTI VIRKŠTELĖS AUDINIO LĄSTELES?

Galima išsaugoti tiesiog užšaldytą virkštelės audinio fragmentą – tokiu atveju, prireikus mezenchiminių kamieninių ląstelių terapinei procedūrai, šis fragmentas bus išimamas iš audinių banko saugyklos, atšildomas pagal specialias metodikas, ir tuomet iš jo išskiriamos kamieninės ląstelės. Kitas pasirinkimas – išskirti šias ląsteles dar prieš užšaldant, be to, pažangios laboratorinės technologijos leidžia ląsteles ir padauginti. Tokiu atveju audinių banke saugomas konkretus skaičius mėgintuvėlių su žinomu skaičiumi virkštelės audinio mezenchiminių kamieninių ląstelių, kurios jau yra paruoštos transplantacijos procedūrai.

MITAI IR FAKTAI apie virkštelės kraują

Turite abejonių?
Jeigu domitės kamieninių ląstelių saugojimu audinių banke, turėkite omenyje, kad sklando daug klaidinančios informacijos. Tam, kad Jūsų sprendimas dėl virkštelės kraujo paėmimo būtų rimtai apgalvotas ir informuotas, kviečiame susipažinti su pateiktais faktais, kuriuos žinoti verta.

Virkštelės kraujas – pripažinta gydymo priemonė.

TIESA
Kamieninės ląstelės, išskirtos iš virkštelės kraujo, taikomos gydant 80 sunkių ligų. 2018-aisiais metais minėjome pirmosios virkštelės kraujo transplantacijos 30-tąją sukaktį (transplantacija buvo atlikta 1988 m. spalio 8 d.) Nuo to laiko pasaulyje buvo atlikta daugiau kaip 40 000 tokių transplantacijų.

Virkštelės kraujas pasižymi geresnėmis regeneruojančiomis savybėmis, nei kaulų čiulpai.

TIESA
Kamieninių ląstelių tyrimai ir šių ląstelių panaudojimo gydymui atvejai įrodo, kad kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo pasižymi maždaug dešimt kartų stipresne regeneravimo geba, lyginant su kaulų čiulpų kamieninėmis ląstelėmis. Be to, jos yra mažiau subrendusios imunologiniu požiūriu, o tai reiškia, kad jų transplantavimas sukelia mažiau komplikacijų recipientui. Alogeninio persodinimo atveju yra mažesnė transplantato atmetimo tikimybė.

Ilgai laikomos užšaldytos ląstelės praranda savo naudą.

MITAS
Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas ir virkštelės audinio saugojimas atliekamas naudojant užšaldymo technologiją, bet dėl šio saugojimo būdo jos nepraranda savo gerųjų savybių. Amerikos mokslininkų atlikti eksperimentai ir kamieninių ląstelių tyrimai patvirtina, kad kamieninės ląstelės išsaugo savo unikalų gebėjimą dalintis ir formuoti kolonijas net ir po to, kai jos 24 metus išbuvo giliai užšaldytos (-196 ° C temperatūroje). Teoriškai kamieninės ląstelės, užšaldytos naudojant krioprotekcines medžiagas, gali būti tokiomis sąlygomis laikomos neribotą laiką ir mėginys nepraras savo kokybės.

Kamieninių ląstelių saugojimo kaina yra gana didelė.

MITAS
Svarstant ir skaičiuojant, kiek kainuoja kamieninių ląstelių saugojimas, svarbu įvertinti visas šių ląstelių panaudojimo galimybes. Jūsų vaiko bei artimiausių šeimos narių sveikatai suteikiamą saugumą, ne tik artimiausiu metu, bet ir dar tolimoje ateityje.

Paėmimo procedūra sutrikdo gimdymo procesą.

MITAS
Kraujas iš virkštelės yra surenkamas tik tuomet, kai vaikelis jau yra užgimęs. Akušerė arba gydytojas priima sprendimą, kada nukirpti virkštelę. Šiam sprendimui įtaką gali turėti tokie veiksniai: turimos medicininės žinios, nėštumo bei gimdymo eiga, gimdyvės bei naujagimio sveikata, motinos pageidavimas, gimdymo įstaigoje taikomi praktikos standartai.