Virkštelės kamieninės ląstelės: kas tai ir ką būtina žinoti apie jų surinkimą?

KAMIENINĖS LĄSTELĖS
Kas yra kamieninės ląstelės? Tai nespecializuotos ląstelės, gebančios neribotai daugintis ir sugebančios diferencijuotis į specializuotas ląsteles, formuojančias įvairius audinius. Unikalios šių ląstelių savybės gali būti pritaikytos medicininei terapijai, norint atnaujinti arba pakeisti pažeistas ląsteles ar net audinius. Egzistuoja keli kamieninių ląstelių šaltiniai ir vienas iš jų yra virkštelės (placentinis) kraujas.
Kaulų čiulpai yra pirmasis panaudotas kamieninių ląstelių šaltinis. Susidariusios kaulų čiulpuose kamieninės ląstelės yra persodinamos donorui. Ši terapija dažniausiai yra vadinama kaulų čiulpų transplantacija. Kamienines ląsteles taip pat įmanoma išgauti iš donoro periferinio kraujo, kuriam prieš tai buvo atlikta farmakologinė mobilizacija, tačiau tiems patiems terapiniams tikslams gali būti puikiai panaudojamos virkštelės ir placentos kraujo kamieninės ląstelės.
Kiekvieno organizmo gyvavimo metu ląstelės nuolat atsinaujina. Jos bręsta ir tampa specializuotomis ląstelėmis, gebančiomis atlikti būdingą specifinę funkciją. Po tam tikro laiko tarpo ląstelės, išnaudojusios visus savo gyvavimo resursus, žūsta, tačiau jas pakeičia naujai užaugusios specifinės ląstelės. Priklausomai nuo kamieninių ląstelių diferenciacijos potencialo, jas galime padalinti į keturis ląstelių tipus: totipotentinės, pliuripotentinės, multipotentinės bei unipotentinės.
VIRKŠTELĖS KRAUJO LĄSTELĖS
Naujagimio virkštelės kraujas turi nemažai multipotentinio tipo ląstelių, tai yra hematopoetinių (kraujodaros) kamieninių ląstelių, panašių į kaulų čiulpų kamienines ląsteles. Norint atgaivinti kraujodaros bei imuninės sistemos veiklą, galima persodinti virkštelės kraujo kamienines ląsteles, lygiai taip pat kaip yra persodinamos minėtos kaulų čiulpų ar periferinio kraujo kamieninės ląstelės. Lyginant su išskirtomis iš suaugusio donoro kaulų čiulpų kamieninėmis ląstelėmis, virkštelės kraujo kamieninės ląstelės, esant tinkamam jų kiekiui, pasižymi didesniu efektyvumu bei mažesniu imuninės sistemos sužadinimu, kadangi tarp donoro ir recipiento nebūtinas toks tikslus suderinamumas, kokio reikalaujama parenkant kaulų čiulpų ar periferinio kraujo donorą.
PLACENTOS KRAUJO LĄSTELĖS
Placentos kraujo ląstelės savo struktūra yra identiškos virkštelės kraujo hematopoetinėms kamieninėms ląstelėms. Surenkant placentos kraują, įmanoma išsaugoti 20 – 50 % daugiau kraujodaros kamieninių ląstelių, negu pasirinkus tik virkštelės kraujo surinkimo paslaugą. Taip yra todėl, kad dalis vertingo virkštelės kraujo išlieka placentos kraujagyslėse.
Dažnai gimdyvės nori leisti virkštelei pulsuoti ilgiau nei 30-60 sekundžių (rekomenduojamas standartinis laikas, kokį rekomenduoja tarptautinės akušerių ir ginekologų asociacijos), todėl placentos kraujo kamieninių ląstelių surinkimas yra puikus pasirinkimas, nes placentos kraujo surinkimo atveju virkštelę galima nukirpti vėliau nei įprastai, leidžiant jai pulsuoti ilgiau.
VIRKŠTELĖS AUDINIO LĄSTELĖS
Ką tik gimusio kūdikio virkštelės ląstelės, dar kitaip vadinamos Wharton‘o želė ląstelėmis, sudaro unikalų audinį, supantį virkštelės kraujagysles. Šiame audinyje yra didelis specifinių kamieninių ląstelių kiekis, kuris išsiskiria kitokiomis savybėmis nei pačios virkštelės kraujo ląstelės. Minėtame audinyje esančios ląstelės yra žinomos kaip mezenchiminės kamieninės ląstelės (MKL). Šis ląstelių tipas yra atsakingas už įvairių audinių formavimą, įskaitant: nervų, raumens, kaulų, kremzlinio audinio ir kitas ląsteles.
KOKIĄ NAUDĄ DUODA VIRKŠTELĖS AUDINIO LĄSTELIŲ IŠSAUGOJIMAS?
Mezenchiminės kamieninės ląstelės iš virkštelės audinio:
– yra naudojamos terapinės medicinos klinikiniuose tyrimuose, gydant tokias ligas kaip:
- cerebrinį paralyžių,
- išsėtinę ir amiotrofinę lateralinę sklerozes,
- miokardo infarktą,
- stuburo ir sąnarių kremzlių pažeidimus.
– mokslinių tyrimų duomenimis, esant mažam kiekiui hematopoetinių kamieninių ląstelių virkštelės kraujyje, MKL gali būti transplantuojamos drauge su virkštelės kraujo ląstelėmis. Šios ląstelės gali būti svarbi pagalbinė priemonė, gydant potransplantacines komplikacijas;
– dėl mažesnio donoro bei recipiento suderinamumo reikalavimo gali būti naudojamos visos šeimos narių terapiniams poreikiams:
- naudojamos terapinės medicinos klinikiniuose tyrimuose, kurie skirti gydyti tokias ligas, kaip cerebrinis paralyžius, amiotrofinė lateralinė sklerozė, sąnarių kremzlių pažeidimai;
- gali būti transplantuojamos drauge su virkštelės kraujo ląstelėmis tais atvejais, kai virkštelės kraujyje yra mažas santykinis hematopoetinių kamieninių ląstelių kiekis;
- gali būti naudojamos visos šeimos medicininiams poreikiams, nes šių ląstelių terapiniam naudojimui taikomi ne tokie griežti audinių suderinamumo reikalavimai.
KODĖL VERTA IŠSKIRTI VIRKŠTELĖS AUDINIO LĄSTELES?
Egzistuoja du būdai, kaip galima išsaugoti mezenchimines kamienines ląsteles.
- Virkštelės audinys gali būti tiesiogiai išsaugotas audinių banko saugykloje ir, esant poreikiui, pasitelkiant specifines metodikas, virkštelės fragmentas bus atšildomas ir iš tokio audinio bus išskiriamos virkštelės kamieninės ląstelės.
- Mezenchimines virkštelės audinio kamienines ląsteles galima išskirti dar prieš užšaldymą. Pažangios laboratorinės technologijos dėka išskirtos kamieninės ląstelės iškart yra padauginamos iki transplantacijai tinkamo ląstelių skaičiaus. Tokiu būdu išskirtos, padaugintos ir užšaldytos mezenchiminės kamieninės ląstelės bus iš karto paruoštos skubioms transportavimo ir transplantacijos procedūroms.
MITAI IR FAKTAI apie virkštelės kraują
Turite abejonių?
Visuomenėje sklando daug klaidinančios informacijos apie virkštelės kraują. Šią paslaugą Lietuvoje teikia licencijuotas audinių bankas „Placenta“, kuris atstovauja „FamiCord“ audinių bankų grupę, veikiančią visoje Europoje. „FamiCord” Group savo veiklą sėkmingai vykdo jau daugiau kaip 20 metų ir yra pati didžiausia audinių bankų grupė Europoje.
Tam, kad Jūsų sprendimas dėl ląstelių saugojimo audinių banke būtų sąmoningai apgalvotas ir pagrįstas moksliniais informacijos šaltiniais, kviečiame susipažinti su žemiau pateiktais faktais, kuriuos turėtumėte žinoti prieš pasirinkdami kamieninių ląstelių saugojimo audinių banke paslaugas.
Virkštelės kraujas – pripažinta gydymo priemonė.
TIESA
Šiandien virkštelės kraujo kamienines ląsteles galima naudoti gydant daugiau nei 80 sunkių ligų. Pirmoji naujagimio kamieninių ląstelių transplantacija buvo atlikta 1988 m. spalio 8 d. (2018 metais minėjome šios transplantacijos 30-tąją sukaktį). Nuo šios datos buvo atlikta daugiau nei 40 000 tokių transplantacijų visame pasaulyje.

Virkštelės kraujas pasižymi geresnėmis regeneruojančiomis savybėmis, nei kaulų čiulpai.
TIESA
Kamieninių ląstelių tyrimai bei jų panaudojimo gydymui atvejai rodo, kad virkštelės kraujo kamieninės ląstelės išsiskiria dešimt kartų stipresnėmis regeneracinėmis savybėmis nei, pavyzdžiui, kaulų čiulpų kamieninės ląstelės. Remiantis imunologijos mokslo informacija, naujagimio virkštelės kraujo ląstelės yra mažiau brandžios imunologiniu požiūriu, todėl sumažėja komplikacijų rizika recipientui transplantavimo operacijos metu. Pavyzdžiui, alogeninio persodinimo atveju, transplantanto prieš šeimininką ligos rizika kur kas mažesnė negu kaulų čiulpų transplantavimo metu.

Ilgai laikomos užšaldytos ląstelės praranda savo naudą.
MITAS
Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas ir virkštelės audinio saugojimo procedūra yra atliekama pasitelkiant lėto užšaldymo su krioprotekcinėmis medžiagomis technologiją. Šios inovatyvios šaldymo technologijos metu yra išsaugomos visos ląstelių funkcinės ir morfologinės savybės. JAV mokslininkai nustatė, kad kamieninės ląstelės geba daugintis ir proliferuoti net ir po 25 saugojimo metų -196 laipsnių Celsijaus temperatūroje, kurioje visi gyvybiniai procesai sustoja ir ląstelės tampa „miegančios“. Priežastis, kodėl užšaldytų kamieninių ląstelių kokybė yra aukšta, nepaisant ilgos laikymo trukmės bei kitų sąlygų, yra ta, kad mėginio užšaldymo bei atšildymo procesui yra naudojamos specialios ląsteles apsaugančios medžiagos.

Kamieninių ląstelių saugojimo kaina yra gana didelė.
MITAS
Dėka tobulėjančio medicinos mokslo, kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės sparčiai auga, todėl šių ląstelių išsaugojimas užtikrina galimybę apsaugoti Jūsų vaiko bei artimiausių šeimos narių sveikatą ne tik artimiausiu metu, bet ir tolimoje ateityje. Šių paslaugų kaina priklauso nuo tokių aspektų kaip:
- norimų išsaugoti kamieninių ląstelių tipai,
- pasirinktas ląstelių apdorojimo ir išskyrimo būdas,
- apdorotų ląstelių saugojimo terminai.
Kadangi paslaugos paklausa ženkliai auga, o technologijos tobulėja, kamieninių ląstelių saugojimo kaina dabar yra jau bent 3 kartus mažesnė, lyginant su prieš 10 metų buvusia.
Ne mažiau svarbūs veiksniai, darantys įtaką ląstelių saugojimo paslaugos kainai, yra audinių bankui suteiktos veiklos licencijos bei kokybės garanto sertifikatai, pripažįstami daugelio transplantacijos centrų visame pasaulyje. Be to, ląstelių saugojimo paslaugos kaina priklauso ir nuo audinių banko sukauptos ilgametės patirties, užtikrinančios sklandų darbą visų procesų metu, bei įmonės daugiafunkciškumo, kadangi tai ne tik audinių bankas, bet ir kamieninių ląstelių tyrimų centras.

Paėmimo procedūra sutrikdo gimdymo procesą.
MITAS
Virkštelės kraujas yra surenkamas po naujagimio gimimo. Galutinį sprendimą, kada nukirpti virkštelę, priima gimdymą prižiūrintis gydytojas ar akušerė, atsižvelgiant į gimdymo įstaigos taikomus praktikos principus bei gimdymo eigą. Taip pat kamieninių ląstelių surinkimo procesui įtakos gali turėti nėštumo ir gimdymo eiga, naujagimio ir gimdyvės sveikata bei motinos pageidavimų paisymas. Paėmimo procedūros metu mamos ir vaiko gerovė – visiškas prioritetas.

Paėmimo procedūrą galima atlikti visuose Lietuvoje esančiuose gimdymo skyriuose.
TIESA
Remiantis LR civilinio kodekso nuostatomis, po gimdymo likę audiniai yra naujagimio nuosavybė, kuria tėvai turi pilną teisę disponuoti iki jo pilnametystės. Taigi, būsimieji tėvai turi teisę surinkti ir saugoti šiuos vertingus audinius jų pačių pasirinktame, Lietuvoje licencijuotame audinių banke, nepriklausomai nuo to, kurioje gydymo įstaigoje įvyks gimdymas. Šiuo metu puikiai bendradarbiaujame su visoje Lietuvoje esančiais ligoninių gimdymo skyriais, kuriuose dirba audinių surinkimo mokymus išklausę, patyrę ir ne kartą audinių paėmimo procedūrą atlikę gydytojai ir akušerės. Deja, kol kas vienintelė įstaiga, nepasirašiusi su mumis mėginių paėmimo sutarties ir atsisakiusi atsižvelgti į gimdyvių teisę laisvai pasirinkti audinių banką savo kamieninių ląstelių saugojimui, yra VUL Santaros klinikos.

Išsaugotas ląsteles galima laikyti tik 20 metų.
MITAS
Pradinis saugojimo terminas yra 20 arba 25 metai, tad pasibaigus sutarties galiojimo terminui, ją galėsite pratęsti jūs arba jūsų vaikas. O saugojimo kaina bus nustatyta pratęsimo metu galiojančiomis rinkos kainomis. Remiantis įstatymais, kol vaikas nesulaukė 16 metų, tol tėvai turi pilną disponavimo teisę, o sulaukus pilnametystės sutartis gali būti pratęsiama vaiko vardu, kai jis įgyja savarankišką teisę disponuoti savo ląstelėmis.