Kaip surenkamos ląstelės?

Pradžia / Kaip surenkamos ląstelės?

Virkštelės kraujas – paėmimas ir saugojimas.

Virkštelės kraujas – tai kraujas, kuris lieka virkštelėje bei placentoje naujagimiui gimus ir užspaudus virkštelę. Tai yra vertingas kamieninių ląstelių šaltinis. Dar visai neseniai jis buvo laikomas medicinine atlieka ir utilizuojamas sykiu su placenta bei virkštele. Tačiau dabar šis kraujas surenkamas, kad iš jo būtų išskiriamos HKL hematopoetinės kamieninės ląstelės, kurios savo ruožtu bus naudojamos terapiniais tikslais.

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės, taip pat kaip ir kaulų čiulpų kamieninės ląstelės, gali būti persodinamos, siekiant atstatyti kraujodaros bei imuninę sistemas. Šios ląstelės pasižymi didesniu efektyvumu, lyginant su kamieninėmis ląstelėmis, išskirtomis iš suaugusių donorų. Jos gali būti naudojamos tiek autologinėms transplantacijoms (recipientui persodinamos jo paties ląstelės), tiek ir alogeninėms transplantacijoms (recipientas gauna kito donoro, pavyzdžiui, šeimos nario, ląsteles).

Virkštelės kraujo surinkimas – saugi, nesudėtinga ir neinvazyvi procedūra.

Virkštelės kraujo surinkimas yra nesudėtingas veiksmas. Jis atliekamas iškart po virkštelės nukirpimo, o kraujas surenkamas iš tos virkštelės dalies, kuri jungiasi su placenta. Taigi paėmimo procesas niekaip nepaveikia nei naujagimio, nei gimdyvės.

Paėmimo procedūra niekaip nesutrikdo gimdymo proceso. Kraujas iš virkštelės yra surenkamas tik tuomet, kai vaikelis jau yra užgimęs. Akušerė arba gydytojas priima sprendimą, kada nukirpti virkštelę. Šiam sprendimui įtaką gali turėti tokie veiksniai: turimos medicininės žinios, nėštumo bei gimdymo eiga, gimdyvės bei naujagimio sveikata, motinos pageidavimas, gimdymo įstaigoje taikomi praktikos standartai.

Virkštelės audinys – paėmimas ir saugojimas.

Virkštelės audinyje yra ypatingų kamieninių ląstelių, vadinamų mezenchiminėmis ląstelėmis. Jos pasižymi šiek tiek skirtingomis savybėmis, nei virkštelės kraujo ląstelės. MKL mezenchiminės kamieninės ląstelės žymiai lengviau diferencijuojasi į kitų tipų ląsteles, pavyzdžiui, nervų, kaulų, kremzlinio audinio ląsteles.

Virkštelės ląstelės vadinamos Whartono želė ląstelėmis. Tai specifinis audinys, supantis virkštelės kraujagysles. Gimdymui įvykus, virkštelę lengva paimti. Ši procedūra yra neinvazyvi ir neskausminga nei gimdyvei, nei naujagimiui. Gydytojas arba akušerė atkerpa 10-15 cm ilgio virkštelės fragmentą ir įdeda jį į specialų konteinerį. Virkštelės audinys gabenamas į laboratoriją, kurioje yra ištiriamas, paruošiamas ir užšaldomas. Pasirinkus papildomai, prieš užšaldant, kamieninės ląstelės išskiriamos ir padauginamos.