Kaip surenkamos ląstelės?
Virkštelės kraujas: kas tai?
Virkštelės kraujas – tai kraujas, kuris lieka virkštelėje bei placentoje naujagimiui gimus ir užspaudus virkštelę. Tai yra vertingas kamieninių ląstelių šaltinis. Dar visai neseniai jis buvo laikomas medicinine atlieka ir utilizuojamas sykiu su placenta bei virkštele. Tačiau dabar šis kraujas surenkamas, kad iš jo būtų išskiriamos HKL hematopoetinės kamieninės ląstelės, kurios savo ruožtu bus naudojamos terapiniais tikslais.
Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės, taip pat kaip ir kaulų čiulpų kamieninės ląstelės, gali būti persodinamos, siekiant atstatyti kraujodaros bei imuninę sistemas. Šios ląstelės pasižymi didesniu efektyvumu, lyginant su kamieninėmis ląstelėmis, išskirtomis iš suaugusių donorų. Jos gali būti naudojamos tiek autologinėms transplantacijoms (recipientui persodinamos jo paties ląstelės), tiek ir alogeninėms transplantacijoms (recipientas gauna kito donoro, pavyzdžiui, šeimos nario, ląsteles).
Virkštelės kraujo surinkimas yra pakankamai paprasta procedūra, kurią gali atlikti visi akušeriai. Audinių banko „Placenta“ koordinatoriai siekia reguliariai lankyti ir apmokyti gimdymo namų, kuriuose surenkamos virkštelės kamieninės ląstelės, personalą.
Medicinos personalą (gydytojus ginekologus, akušerius, slaugytojus) kviečiame peržiūrėti trumpą video medžiagą, kaip atliekamas virkštelės kraujo surinkimas.
Placentos kraujo surinkimas – būdas išsaugoti daugiau vertingų ląstelių
Placentos kraujo surinkimas atliekamas jau užgimus placentai, naudojant specialią placentos kraujo surinkimo sistemą, užpildyta steriliu fiziologiniu skysčiu. Fiziologinis skystis sušvirkščiamas į placentos kraujagysles ir, atliekant švelnų placentos masažą, surenkamas atgal į talpyklą. Taip išsaugoma net iki 40 % daugiau ypatingos vertės virkštelės kraujo hemopoetinių kamieninių ląstelių, tinkančių gydyti įvairias kraujo ligas! Be to, virkštelės kraujo ir placentos kraujo frakcijos renkamos į atskirus maišelius, mėginių apdorojimas, išskiriant ląsteles, vykdomas atsikrai – todėl išsaugoma daugiau kamieninių ląstelių porcijų, paruoštų transplantacijos procedūrai ateityje.
Virkštelės audinio paėmimas ir saugojimas
Virkštelės audinyje yra ypatingų kamieninių ląstelių, vadinamų mezenchiminėmis ląstelėmis. Jos pasižymi šiek tiek skirtingomis savybėmis, nei virkštelės kraujo ląstelės. MKL mezenchiminės kamieninės ląstelės žymiai lengviau diferencijuojasi į kitų tipų ląsteles, pavyzdžiui, nervų, kaulų, kremzlinio audinio ląsteles.
Virkštelės ląstelės vadinamos Whartono želė ląstelėmis. Tai specifinis audinys, supantis virkštelės kraujagysles. Gimdymui įvykus, virkštelę lengva paimti. Ši procedūra yra neinvazyvi ir neskausminga nei gimdyvei, nei naujagimiui. Gydytojas arba akušerė atkerpa 10-15 cm ilgio virkštelės fragmentą ir įdeda jį į specialų konteinerį. Virkštelės audinys gabenamas į laboratoriją, kurioje yra ištiriamas, paruošiamas ir užšaldomas. Pasirinkus papildomą paslaugą, prieš užšaldant, virkštelės audinio kamieninės ląstelės gali būti išskiriamos ir padauginamos (procedūros trukmė iki 8 savaičių). Tokiu atveju saugomas ne tiesiog užšaldytas virkštelės fragmentas, o išskirtos ir transplantacijai paruoštos mezenchiminės kamieninės ląstelės, žinomas tikslus ląstelių kiekis ir užšaldytų mėginių skaičius.