Gydymo galimybės
YPATINGOSIOS LĄSTELĖS
Virkštelės ląstelių privalumai
Virkštelės kraujyje gausu kamieninių ląstelių, kurios pasižymi gebėjimu diferencijuotis į kitas ląstelių linijas, pavyzdžiui: nervų, kaulų, raumenų, kraujo ląsteles. Surinkdami virkštelės kraują bei išsaugodami jame esančias ląsteles, visuomet turėsime galimybę pasinaudoti inovatyvia kamieninių ląstelių terapija, kai tik tam atsiras poreikis.
80 onkologinių ir kraujo ligų – tiek ligų jau dabar yra gydoma, transplantuojant kamienines ląsteles iš virkštelės kraujo.
Kamieninių ląstelių terapija yra naudinga pacientams, kenčiantiems nuo tokių neurologinių ligų, kaip autizmas ir cerebrinis paralyžius. Atliekant klinikinius tyrimus įrodyta, kad kamieninių ląstelių panaudojimas pagerina nuo šių ligų kenčiančių pacientų būklę.
Naujagimio virkštelės kraujo kamieninės ląstelės plačiai taikomos ir regeneracinėje medicinoje, atstatant pažeistus neuronus, sąnarius bei kaulus.
1 iš 100: tokia yra dabar vertinama tikimybė, kad ateityje Jums ar Jūsų artimiausiems šeimos nariams prireiks kamieninių ląstelių terapijos. Kadangi neturime galimybės matyti ateities, negalime užtikrintai žinoti, kokiomis ligomis galėtų susirgti mūsų artimieji. Kamieninės ląstelės, paimtos vaiko gimimo metu, gali būti naudojamos tiek pačiam vaikui, tiek jo broliams, seserims ir kitiems artimiems giminaičiams (kai yra tinkamas HLA suderinamumas).
Lyginant su kaulų čiulpų ląstelėmis, transplantuojant virkštelės kamienines ląsteles reikalingas ženkliai mažesnis audinių suderinamumas, todėl donorą rasti žymiai lengviau. Ypač paprasta rasti donorą tokiu atveju, kai šeima yra išsaugojusi savo vaiko (vaikų) virkštelės ląsteles.Be to, kūdikio kamieninių ląstelių paėmimas yra neinvazinis ir visiškai saugus tiek gimdyvei, tiek naujagimiui – tai labai paprasta procedūra, lyginant ją su kaulų čiulpų ląstelių surinkimu, kuris yra sudėtingas, skausmingas ir jo metu taikomi specialūs medikamentai.
Vaiko gimimas yra tas vienintelis momentas, kai kamieninių ląstelių surinkimas iš virkštelės kraujo ir audinio yra įmanomas. Tik šiuo metu galima pasirūpinti, kad juose esančios Jūsų kūdikio kamieninės ląstelės būtų išsaugotos. Todėl tikrai verta skirti laiko apsvarstyti ir priimti sprendimą dėl kamieninių ląstelių išsaugojimo.
Kokie galimi trūkumai?
Tai nėra vaistas nuo visų ligų: nepaisant to, kad vykdomi vis nauji klinikiniai tyrimai ir ligų, kurias galima gydyti kamieninių ląstelių terapijos pagalba, sąrašas vis auga, virkštelės kraujo ir audinio kamieninės ląstelės negali išgelbėti nuo visų įmanomų susirgimų. Tai kainuoja: virkštelės audinio ir virkštelės kraujo kamieninių ląstelių surinkimas bei saugojimas kamieninių ląstelių banke nėra kompensuojami valstybės, todėl tėvai turi už šias paslaugas sumokėti patys. Naujagimio kamieninių ląstelių paėmimas ne visada yra įmanomas. Esama kontraindikacijų virkštelės kraujui paimti, pvz., nėščioji serga ŽIV infekcija.
SĖKMINGO KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMO GYDYMUI ISTORIJOS
FamiCord Group gydymo programa – terapijos proveržis, naudojant paties paciento kamienines ląsteles.
Ištrauka iš pranešimo “FamiCord Group informacija visuomenei kamieninių ląstelių panaudojimas cerebriniam paralyžiui gydyti. Informacija tėvams.”
FamiCord Group pradėjo įgyvendinti naują programą, kurios tikslas – panaudoti autologines virkštelės kraujo kamienines ląsteles cerebriniam paralyžiui gydyti. Tai reiškia, kad visos Europos pacientai gauna galimybę pasinaudoti inovatyvia kamieninių ląstelių terapija, kuri jau atliekama Lenkijoje. Liublino Universitetinė vaikų ligoninė – pirmasis FamiCord Group partneris šioje programoje.
Profesorė, habilituota medicinos mokslų daktarė Magdalena Chrościńska-Krawczyk yra virkštelės kraujo ir audinio kamieninių ląstelių panaudojimo vaikų neurologijoje pionierė. Ji yra atsakinga už programą „FamiCord Group virkštelės kraujo panaudojimas cerebriniam paralyžiui gydyti“ iš Liublino Universitetinės vaikų ligoninės pusės.
2020-aisiais metais jau 14 mažųjų pacientų iš Liublino ligoninės sudalyvavo gydymo autologiniu virkštelės krauju, skirtu FamiCord Group klientams, pilotinėje fazėje.
“Virkštelės kraujas ir audinys gali būti paimti tik kartą žmogaus gyvenime – jo gimimo metu. Šią procedūrą visoje Europoje atlieka FamiCord Group audinių bankai. Kamieninės ląstelės, išskirtos iš virkštelės kraujo ir audinio, vėliau gali būti panaudojamos gyvybei gelbėti, ir pritaikomos ne vien pačiam ląstelių savininkui, tačiau ir jo/jos šeimos nariams. Taip yra dėl to, kad virkštelės kamieninės ląstelės pasižymi itin universaliu pritaikomumu” – sako gydytojas dr. Dariusz Boruczkowski iš FamiCord Group.
LIGOS, KURIAS GALIMA GYDYTI KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ TERAPIJOS PAGALBA
Šiuolaikinės medicinos dėka vis ilgėja sąrašas ligų, kurių gydymo terapinis standartas – kamieninių ląstelių transplantacija. Sužinokite, kokias ligas įmanoma gydyti naudojant kamienines ląsteles remiantis Europos kraujo ir kaulų čiulpų transplantacijos draugijos (EBMT) rekomendacijomis. Ši Europos Sąjungos organizacija dirba kamieninių ląstelių transplantacijos srityje.
Ūminės leukemijos
- Ūminė limfoblastinė leukemija
- Ūminė mieloblastinė leukemija
- Ūminė nepatikslinto ląstelių tipo leukemija
Lėtinės leukemijos
- Lėtinė mieloidinė leukemija
- Lėtinė limfocitinė leukemija
- Juvenilinė mielomonocitinė leukemija
Fagocitų veiklos sutrikimai
- Čediako-Higaši sindromas
- Lėtinė granuliominė liga
- Retikulinė disgenezė
Mieloproliferacinės ligos
- Ūminė mielofibrozė
- Mielofibrozė
- Esencialinė trombocitemija
Kamieninių ląstelių defektų sukeltos ligos
- Aplazinė anemija (sunki)
- Fankoni anemija
Histiocitinės ligos
- Šeiminė eritrofagocitinė limfohistiocitozė
- X histiocitozė
Kitų rūšių vėžys
- Krūties vėžys
- Evingo sarkoma
- Inkstų vėžys
Kitos paveldimos ligos
- Lešo-Nyhano (Lesch-Nyhan) sindromas
- Kremzlių-plaukų hipoplazija
- Osteopetrozė (marmuro liga)
Plazminių ląstelių ligos
- Dauginė mieloma
- Plazmocitinė leukemija
Limfinės sistemos hiperplazinės ligos
- Ne Hodžkino limfoma
- Ūminė limfogranuloma
Paveldimos raudonųjų kraujo kūnelių anomalijos
- Beta talasemija
- Pjautuvinė anemija
Paveldimi trombocitų sutrikimai
- Megakariocitozė (paveldima trombocitemija)
Ligos, kurias sukelia fermentų trūkumas arba jų veiklos sutrikimai
- Mukopolisacharidozės
- Šeje (Scheie) sindromas
- Sanfilipo (Sanfilippo) sindromas
- Morkvio (Morquio) sindromas
- Beta gliukuronidazės trūkumas
- Adrenoleukodistrofija
- Krabės (Krabbe) liga
- Gošė (Gaucher) liga
- Volmano (Wolman) liga
- Metachrominė leukodistrofija
Paveldimi imuninės sistemos sutrikimai
- Teleangiektazija
- Kostmano (Kostmann) liga
- Di Džordž (Di George) sindromas
- „Nuogų“ limfocitų sindromas
- Sunkus kombinuotas imunodeficitas (SKID)
- SKID su adenozino deaminazės stoka
- SKID su mažu T ląstelių ir normaliu B ląstelių kiekiu
- Įprastas kintamasis imunodeficitas
- Su X chromosoma paveldima limfoproliferacinė liga
Mielodisplazijos sindromai
- Refrakterinė anemija
- Refrakterinė anemija su žiediniais sideroblastais
- Lėtinė mielomonocitinė leukemija
- Refrakterinė anemija su blastų pertekliumi transformacijos stadijoje