fbpx

D.U.K.

Home » D.U.K.

 

Dažniausi klausimai apie virkštelės kamieninių ląstelių saugojimą

Audinių bankas „Placenta“ rūpinasi, kad besilaukiančios šeimos galėtų surinkti ir išsaugoti po gimdymo liekančias vertingas biologines medžiagas – virkštelės ir placentos kraują bei virkštelės audinį. Lietuvoje susidomėjimas šia paslauga sparčiai auga, tad audinių banko darbuotojai kasdien sulaukia klientų klausimų. Parengėme trumpą dažniausiai pasitaikančių klausimų apžvalgą, kad būsimi tėveliai galėtų susipažinti ir sužinoti daugiau apie virkštelės kamieninių ląstelių bankininkystę.

1. Kas yra virkštelės kraujo saugojimas ir kam jo reikia?

Virkštelės kraujo saugojimas – tai procesas, kuomet užgimus vaikeliui yra surenkamos ir specialiu būdu audinių banke išsaugomos kamieninės ląstelės iš virkštelės ir placentos kraujo bei audinio. Šios kamieninės ląstelės yra sėkmingai naudojamos įvairiose pasaulio ligoninėse. Šiuo metu yra atlikta jau daugiau kaip 60 000 virkštelės kraujo transplantacijų, standartizuota terapija gydant daugiau kaip 80 ligų. Dar daugiau terapijos metodų yra klinikinių bandymų stadijose – kamieninės ląstelės yra ir dabarties, ir ateities medicina. Taigi turėti išsaugotų savo vaiko kamieninių ląstelių reiškia turėti nuosavų biologinių vaistų. Jie gali pagelbėti vaiko, taip pat ir artimiausių jo šeimos narių, sveikatai užklupus sunkioms ligoms ar traumoms.

2. Laukiamės vaikelio – kada reikėtų užsakyti virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimo paslaugą?

Biologinių medžiagų išsaugojimo sutartį galima pasirašyti sulaukus 34 nėštumo savaičių – būtent nuo šio gestacinio amžiaus ir galima surinkti virkštelės bei placentos kraują ir audinius. Tačiau kreiptis į audinių banką galite ir anksčiau. Geriausias metas kreiptis – likus 1-2 mėnesiams iki gimdymo, taip surinkimo procedūrai spėjame pasiruošti tiek mes, tiek Jūs. Pasirašyti sutarties galite atvykti pas mus į Vilniuje, Santariškių g. 5 Inovatyvios medicinos centre esantį mūsų biurą – čia pat įteiksime Jums ir specialų biologinių medžiagų paėmimo rinkinį, kurį turėsite vežtis su savimi į gimdymo namus. Jei gyvenate ne Vilniuje – ne bėda, rinkinį su visa reikalinga dokumentacija išsiųsime per siuntų tarnybą Jums į namus. O jei nutiko taip, kad apie galimybę saugoti virkštelės kamienines ląsteles sužinojote tik atvykę gimdyti – vis viena dar turite galimybę. Daugelyje gimdymo namų yra saugomi atsarginiai ląstelių surinkimo rinkiniai, o audinių banko koordinatoriai budi visą parą, tad drąsiai kreipkitės į mus tel. 8-616 00300.

3. Ar reikės gimdyti konkrečioje gimdymo įstaigoje, jei noriu surinkti virkštelės kraują?

Kur gimdysite – renkatės Jūs, o mes prisitaikome prie Jūsų sprendimų. Surinkti virkštelės kamienines ląsteles akušeriai yra apmokyti didžiojoje dalyje gimdymo namų visoje Lietuvoje, esant poreikiui, organizuosime apmokymą ir naujose vietose. Deja, kol kas vienintelė įstaiga, neatsižvelgianti į gimdyvių teisę rinktis audinių banką, yra Santarų klinikos. Surinkimo procedūra nėra sudėtinga ir trunka vos keletą minučių, todėl gimdymo namų personalas turi reikiamą kvalifikaciją atlikti biologinių medžiagų paėmimą.

4. Ar galima virkštelės ląsteles surinkti atliekant cezario pjūvį? O jei laukiuosi dvynių?

Taip, surinkimas puikiai pavyksta tiek natūralaus gimdymo, tiek cezario pjūvio atvejais. Gimdant dvynukus ar daugiau vaikučių, taip pat galima surinkti biologines medžiagas – tuomet kiekvienam vaikučiui pritaikoma 25% nuolaida.

5. Ar ląstelių surinkimo procedūra skausminga, ar nepakenks naujagimiui? Kaip vyksta surinkimas?

Surinkimo procedūra atliekama gimdymui jau pasibaigus, todėl ji nėra invazinė ir niekaip nepaveikia paties naujagimio ar gimdyvės. Po to, kai vaikutis jau užgimęs, o virkštelė nukirpta – surenkamas virkštelėje ir placentoje likęs kraujas, po to atkerpamas gabalėlis virkštelės audinio. Įprastai šios biologinės medžiagos būna išmetamos su biologinėmis atliekomis, o nusprendus jas surinkti, išsaugote vaiko ir šeimos sveikatos poreikiams. Dažnai būsimos mamytės svarsto klausimą, kada reiktų nukirpti virkštelę. Tyrimai parodė, kad, gimus sveikam naujagimiui, per pirmąją virkštelės pulsavimo minutę vaikas gauna apie 80% viso kraujo iš placentos. Atidėti virkštelės nukirpimą dar vėlesniam laikui neturi apčiuopiamos naudos naujagimiui, tačiau tampa sudėtinga surinkti pakankamą virkštelės kraujo kiekį saugojimui. Tarptautinės akušerių ir ginekologų asociacijos rekomenduoja virkštelę nukirpti maždaug po 1 minutės. Taip pat jau sukurtas naujas būdas – kraujo surinkimas iš užgimusios placentos, taip padidinant bendrą saugojimui surinkto kraujo tūrį.

6. Kokios ligos gydomos virkštelės kamieninėmis ląstelėmis?

Šiuo metu pasaulyje atliktų virkštelės kraujo transplantacijų skaičius jau viršija 60 000. Virkštelės kraujo kamieninėmis ląstelėmis gydomos kraujo ir imuninės sistemos ligos: įvairių formų leukemijos, limfomos, kitos kraujo vėžio rūšys, imunodeficitai, autoimuninės ligos, anemijos, įgimtos medžiagų apykaitos ligos, kai kurie solidiniai navikai. Šiomis ląstelėmis švelninama cerebrinio paralyžiaus, autizmo, diabeto ir kitų ligų raiška. Mezenchiminės kamieninės ląstelės iš virkštelės audinio taikomos regeneracinėje (atstatomojoje) terapijoje, gydant neurodegeneracines ligas: Alzheimerio, Parkinsono ligas, autoimunines ligas (pvz. reumatoidinis artritas, psoriazė, išsėtinė sklerozė), gydo trauminius audinių pažeidimus po insulto, infarkto, odos nudegimų ir įvairių tipų traumų. Be to, mezenchiminės kamieninės ląstelės žinomos dėl savybių nuraminti imuninę sistemą, todėl dažnai yra duodamos pacientams, kurie kenčia nuo transplantato prieš šeimininką ligos (kitaip vadinamos transplantato atmetimo reakcijos).

7. Ar mano vaiko kamieninės ląstelės tinka ir kitiems asmenims?

Visų pirma šias ląsteles saugome paties vaiko poreikiams, jam šios ląstelės tiks 100%. Taip pat yra didelė tikimybė, kad tiks ir artimiems šeimos nariams: 25-50% tikimybė pritaikyti broliams ar seserims, tėvams, net seneliams. Artimų šeimos narių gydymui ląstelės taikomos pagal jų HLA tipo suderinamumą. Labai gera žinia ta, kad virkštelės ir placentos kraujo hematopoetinių ląstelių suderinamumui pakanka 4 iš 6 HLA antigenų atitikimo, lyginant su suaugusiomis kaulų čiulpų kamieninėmis ląstelėmis, kurių suderinamumas tarp donoro ir recipiento privalo būti 6 iš 6. Be to, remiantis mokslo statistikos duomenimis, virkštelės kamieninių ląstelių transplantacijos klinikinės išeitys yra geresnės, lyginant su kaulų čiulpų persodinimu. Todėl naujagimio virkštelės kraujo ląstelės yra universalesnis, geresnis ir lengviau prieinamas šaltinis transplantacijai (žinoma, jei turite jų išsisaugoję).

8. Kaip ląstelės yra vežamos, kiek tai užtrunka?

Surinktos biologinės medžiagos pakuojamos į specialų paėmimo ir transportavimo rinkinį, kuris palaiko kambario temperatūrą (15-25 °C) ir yra skubiai transportuojamos į tėvų pasirinktą laboratoriją Šveicarijoje arba Lenkijoje. Laboratoriją jos turi pasiekti per 3 paras, bet dažniausiai pasiekia per 1 parą, tam pasitelkiamos specialiosios kurjerių tarnybos. Kai mėginiai pristatomi į laboratoriją, tėveliai apie tai yra informuojami. Laboratorijoje ląstelės yra išskiriamos, ištiriamos ir toliau apdorojamos, o galiausiai kriokonservuojamos, t.y. užšaldomos skystame azote, kuris pasiekia iki -200 °C temperatūrą. Tokioje temperatūroje ląstelės daug metų išlaiko savo gyvybingumą ir savybes, todėl yra saugomos per sutartyje numatytą pradinį 20 ar 25 metų saugojimo laikotarpį. Jam pasibaigus, Jūs arba vaikas saugojimą galės pratęsti.

9. Kuo skiriasi paslaugų kainoraštyje pateiktos 3 biologinės medžiagos? Kurias iš jų verta rinktis?

Virkštelės kraujo surinkimas visuomet yra pirminė ir bazinė paslauga. Papildomai prie virkštelės kraujo galima pasirinkti saugoti ir placentos kraują – tai yra tas pats placentinis kraujas, tik viena jo dalis po gimdymo lieka virkštelėje, o kita dalis – placentos kraujagyslėse. Surenkant placentos kraują kartu su virkštelės krauju, išsaugoma iki 40% daugiau vertingų kraujodaros (hemopoetinių) kamieninių ląstelių. Kraujodaros kamieninėmis ląstelėmis gydomos įvairios sunkios kraujo ir imunologinės ligos, įskaitant ir onkologines. Dar vienas pasirinkimas – tai virkštelės audinys. Jame gausu kitokio tipo kamieninių ląstelių – tai mezenchiminės kamieninės ląstelės, kurios šiuo metu sėkmingai taikomos regeneracinės medicinos klinikiniuose tyrimuose. Unikalios virkštelės audinio kamieninės ląstelės geba gydyti traumų, insulto, infarkto pasekmes, įveikia kaulų ir jungiamųjų audinių degeneracijos procesus. Todėl nepaisant to, kad virkštelės kraujo surinkimas yra bazinė paslauga, labiausiai verta pasirinkti saugoti visas 3 biologines medžiagas.

10. Kurias papildomas paslaugas verta pasirinkti?

Kiekviena papildoma paslauga turi savo privalumų ir tenkina tam tikrą tėvelių poreikį. Beveik visos šeimos pasirenka „Transplant Assistance Plus“ – transportavimo draudimo paslaugą, kuri užtikrina, kad, prireikus panaudoti Jūsų saugomą kamieninių ląstelių mėginį, jis bus ištirtas ir nemokamai pristatytas (virkštelės kamieninės ląstelės gabenamos užšaldytos) vos per keletą parų į bet kurioje pasaulio vietoje esančią kliniką. Užsakant transportavimą savarankiškai susidarytų labai didelė kaina.

Dar viena paslauga, į kurią ypač atkreipiame mūsų klientų dėmesį, yra „Extended umbilical cord cell isolation“ – išplėstinis virkštelės audinio kamieninių ląstelių išskyrimas bei padauginimas. Pasirinkus ją, laboratorijoje iš gauto virkštelės fragmento, tiksliau, iš specifinio audinio, vadinamo Wharton‘o žele, išskiriamos ir išauginamos mezenchiminės kamieninės ląstelės, kurios pasižymi kiek kitu terapiniu potencialu, nei virkštelės ir placentos kraujo kamieninės ląstelės. Taigi saugomas mėginys – ne tiesiog virkštelės gabalėlis, o paruoštos ir išgrynintos terapinės ląstelės. Paprastai jų susidaro apie 4-5 mėgintuvėliai, žinomas tikslus ląstelių skaičius, ir tai yra paruoštas terapinis produktas. Prireikus transplantuoti, ląsteles gausite per porą parų, nebereikės skirti brangaus laiko ląstelių auginimui, kuris trunka apie 2 mėnesius. Be to, kartais dėl virkštelės audinio ypatumų ir jame esančių ląstelių savybių, šios ląstelės nesidaugina ir jų išauginti nepavyksta – tokiu atveju, pasirinkus išskirti ląsteles iškart, audinių banke nebus saugomas virkštelės audinys, kurio ląsteles padauginti gali nepavykti.

11. Kuo skiriasi sutartyje nurodomi paketai „Swiss“ ir „Express“?

Paslaugų paketas „Swiss processing“ (šveicariškas apdorojimas) reiškia, kad surinktos biologinės medžiagos transportuojamos tiesiai į laboratoriją Šveicarijoje, kur bus paruoštos ir saugomos pasirinktą laiką (20-25 metus, su galimybe pratęsti). Paketas „Express processing“ (skubus apdorojimas) reiškia, kad surinktos biologinės medžiagos pirmiausiai gabenamos apdoroti į audinių banko FamiCord laboratoriją Varšuvoje, bet ilgalaikiam saugojimui ląstelės vis tiek galiausiai pervežamos į saugyklas Šveicarijoje. Šiek tiek skiriasi abiejose laboratorijose atliekamų procedūrų galimybės: placentos audinį išsaugoti galima tik Šveicarijos laboratorijoje (šią galimybę, tikimės, netrukus galėsime pasiūlyti ir mūsų klientams), o Lenkijos laboratorija atlieka virkštelės audinio ląstelių išskyrimo bei padauginimo procedūrą.

12. Kiek kainuoja virkštelės ląstelių surinkimas, o kiek – saugojimas? Kada gausiu sąskaitą? Ar turėsiu mokėti kasmėnesinį mokestį?

Mūsų paslaugų kainoraštyje nurodyta kaina apima visą paslaugą pilnai: surinkimo rinkinys ir surinkimo procedūra, transportavimas, mėginių ištyrimas, ląstelių išskyrimas, užšaldymas ir saugojimas pasirinktą laikotarpį (20 arba 25 metams, su galimybe pratęsti). Vienos biologinės medžiagos (paprastai tai būna virkštelės kraujas) saugojimas 20 metų kainuoja nuo 1900 Eur. Pasirinkus papildomas paslaugas, jų kaina pridedama prie bazinės saugojimo kainos. Sąskaita tėvams pateikiama tik tuomet, kai biologinės medžiagos yra pristatytos į laboratoriją, ištirtos ir patvirtintas jų tinkamumas saugoti ir gydyti. Paprastai kvalifikacijos procedūra užtrunka apie mėnesį laiko, o pasirinkus virkštelės audinio ląstelių išskyrimo paslaugą – apie 2 mėnesius. Apmokama vienkartinė sąskaita, Jums nebereikia rūpintis jokiomis papildomomis kasmėnesinėmis įmokomis. Tėvams pageidaujant, taikome ir mokėjimo dalimis galimybę (išsimokėjimas per 3, 6 arba 12 mėnesių).