fbpx
Pirmasis lietuviškas NIPT tyrimas

Pirmasis lietuviškas NIPT tyrimas

Besilaukiančioms šeimoms mėginių siųsti į užsienį nebereikia: neinvaziniai prenataliniai tyrimai (NIPT) jau atliekami Lietuvoje

Ilgai laukta naujiena: neinvaziniai prenataliniai tyrimai (NIPT) jau yra atliekami Lietuvoje. Iki šiol besilaukiančios šeimos, norėdamos neinvaziniu būdu patikrinti savo vaisių dėl galimų genetinių ligų, rinkdavosi įvairius NIPT tyrimus, kuriuos atlieka skirtingos užsienio laboratorijos. Nuo 2023-iųjų metų rugsėjo šis genetinis tyrimas pradėtas atlikti ir Lietuvos laboratorijoje „Saidė Genomics“, o šio tyrimo išskirtinis distributorius Lietuvos ir Pabaltijo rinkai – genetinių tyrimų įmonė „Placenta“.

Lietuvoje atliekamas Illumina VeriSeq NIPT – modernus, DNR sekoskaita paremtas testas, įgalinantis itin saugiai aptikti galimas vaisiaus genetines pažaidas. Tyrimui pakanka įprastinio motinos kraujo mėginio, tuo būdu išvengiant nemalonių bei tiek motinai tiek vaisiui pavojingų invazinių procedūrų. Pasirinkta Illumina VeriSeq technologinė platforma pasižymi itin dideliu patikimumu ir rezultatų tikslumu. Prietaisai ir reagentai, skirti šiam tyrimui, yra sertifikuoti pagal griežčiausius ir naujausius Europos Sąjungos in vitro diagnostikos reglamento (IVDR) reikalavimus.

„Džiaugiamės, kad pagaliau NIPT tyrimas atliekamas Lietuvoje – neabejojame, kad tai parems ir paspartins Lietuvos medicinos mokslo bei inovacijų plėtrą. Stengsimės lietuvišką NIPT tyrimą teikti žemiausia įmanoma kaina – tai turėtų ženkliai padidinti tyrimo prieinamumą daugumai besilaukiančių šeimų,“ – komentuoja „Placenta“ vadovas Ainis Zoruba.

Šių genetinių tyrimų rodmenys yra itin patikimi. Illumina VeriSeq NIPT yra jautriausias iš visų neinvazinių prenatalinių tyrimų – dažniausiai sutinkamos trisomijos nustatomos net 99,9 % tikslumu. Be to, NIPT tyrimai savo tikslumu ir specifika ženkliai pralenkia biocheminės nėščiųjų patikros (PRISCA tyrimo) rezultatų tikslumą, nes atliekant NIPT yra tiesiogiai analizuojama paties vaisiaus genetinė medžiaga, išskirta iš besilaukiančios motinos kraujo.

„Gerai susipažinome su mūsų partneriais ir jų naudojama tyrimo technologija. Atlikome bandomuosius tyrimus, kurių rezultatus verifikavome tuos pačius mėginius ištirdami ir užsienio laboratorijose, kurios iki šiol buvo pagrindinės NIPT teikėjos mūsų rinkai. Todėl esame užtikrinti Lietuvoje atliekamo Illumina VeriSeq NIPT tyrimo aukščiausia kokybe bei rezultatų patikimumu. Dėkojame už pasitikėjimą naujiesiems mūsų partneriams, medikams ir, žinoma, mūsų pacientams,“ – sako „Placenta“ vadovas A. Zoruba.

„Placenta“ yra NIPT tyrimų rinkos lyderis Lietuvoje, turintis plačiausią bendradarbiaujančių klinikų bei ligoninių tinklą. NIPT bei kitus genetinius tyrimus ši įmonė teikia tiek privačioms, tiek viešosioms sveikatos priežiūros įstaigoms, taip pat ir privatiems asmenims – tyrimams galima užsiregistruoti ir atvykti tiesiogiai į „Placenta“ procedūrinį kabinetą Vilniuje, Santariškių g. 5, arba kreipiantis į įmonės partnerius visoje Lietuvoje.

„Placenta“ yra Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos licencijuota asmens sveikatos priežiūros įstaiga, veikianti nuo 2013-iųjų metų.  Ši genetinių tyrimų įmonė teikia pačius moderniausius šiuo metu prieinamus genetinius tyrimus visoje Lietuvoje. Atliekami įvairūs neinvaziniai prenataliniai tyrimai, naujagimių ir vaikų sveikatos tyrimai, suaugusiųjų sveikatos bei vėžio rizikos įvertinimo tyrimai, taip pat specializuoti tyrimai nėštumą planuojančioms poroms. Daugumos tyrimų rezultatai pateikiami lietuvių kalba, o to pageidaujantiems užsienio svečiams – anglų kalba. Mėginiai siunčiami ištirti į patikimas, akredituotas laboratorijas įvairiose Europos šalyse – nuo šiol prie jų prisijungia ir laboratorija Lietuvoje.

„Placenta“ yra ne vien genetinių tyrimų įmonė, bet ir audinių bankas, jau 10 metų teikiantis virkštelės kraujo ir audinio kamieninių ląstelių surinkimo ir ilgalaikio saugojimo paslaugas Lietuvos šeimoms. Komandą sudaro kvalifikuoti darbuotojai: gydytojai specialistai, molekulinės biologijos bei mikrobiologijos specialistai, bendrosios praktikos slaugytojai, įvairių sričių išoriniai konsultantai.

„Saidė Genomics“ – molekulinės diagnostikos, genomikos ir mokslinių tyrimų centras. Tai pirmoji laboratorija Lietuvoje, atliekanti neinvazinius prenatalinius (NIPT) tyrimus.

Pasak įmonės vadovo Arūno Leipaus, įmonės ištakos – 2020-ieji metai. Būtent tada susibūrė grupė įvairių sričių profesionalų, pasiryžusių diegti Lietuvoje moderniausias personalizuotos medicinos ir genomikos technologijas. Nepaisant to, kad mūsų šalyje biotechnologijos yra prioritetinė sritis, išugdoma daug kvalifikuotų specialistų, vis dėlto didžioji dalis genetinių, ypač sekoskaita paremtų, tyrimų atliekami užsienio laboratorijose. Biologiniai mėginiai, genetinė informacija iškeliauja už šalies, kartais netgi už Europos ribų. Mūsų tikslas – sukurti infrastruktūrą bei kaupti genomikos, bioinformatinės analizės kompetencijas Lietuvoje.

2021-aisiais metais buvo įsteigta įmonė, o dar po metų įrengta ir pirmoji Lietuvoje moderni NIPT laboratorija. Be šių genetinių tyrimų „Saidė Genomics“ taipogi teikia kitas sekoskaitos paslaugas bei kuria modernius diagnostinius testus, diegia kitus personalizuotos medicinos sprendimus.

„Siekdami greitai ir kokybiškai aptarnauti kuo platesnį klientų ratą, džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su UAB „Placenta“ – NIPT paslaugų sektoriaus lyderiu, per eilę metų savo paslaugų kokybe užsitarnavusiu tiek klientų, tiek medicinos profesionalų pasitikėjimą,“ – sako „Saidė Genomics“ vadovas A. Leipus.

Abi bendradarbiaujančios įmonės yra įsikūrusios Vilniuje, Santaros slėniui priklausančiame Jungtiniame inovatyvios medicinos centre (Santariškių g. 5). Išsami informacija apie Illumina VeriSeq NIPT tyrimą ir jo parinktis pateikiama www.placenta.lt interneto svetainėje.

Šaltinis: pranešimas portale „Verslo žinios“