fbpx
Kaip „FamiCord“ tapo didžiausiu virkštelės kraujo banku Europoje

Kaip „FamiCord“ tapo didžiausiu virkštelės kraujo banku Europoje

Virkštelės kraujo bankininkystei Europoje jau 25 metai. 1997 m. buvo įsteigtas pirmasis šeimos virkštelės kraujo bankas „Vita 34“ Leipcige, Vokietijoje. Netrukus po to žemėlapyje atsirado ir kiti bankai. 2002 m. Varšuvoje (Lenkija) buvo įkurtas Lenkijos kamieninių ląstelių bankas (Polski Bank Komórek Macierzystych, arba PBKM). Vėliau šis bankas išsiplėtė į kitas Europos šalis ir įkūrė „FamiCord Group“, kuri tapo Nr. 1 Europoje pagal turimą inventorių. 2021 m. „FamiCord“ ir „Vita 34“ susijungė, ir dabar šis naujas žaidėjas dominuoja Europos erdvėje, o šios grupės audinių bankuose virkštelės kraujo ar virkštelės audinio mėginius saugo daugiau kaip 860 tūkst. šeimų. Šiemet, 2022 m., „FamiCord“/“Vita 34 Group“ švenčia savo jubiliejus. Šiame straipsnyje rašoma apie „FamiCord Group“ ir virkštelės kraujo bankininkystės rinkos raidą Europoje, dabartinius iššūkius ir ateities perspektyvas. Leidinys „Parent’s Guide to Cord Blood Foundation“ (fondas „Vadovas tėvams apie virkštelės kraują“) paėmė interviu iš Tomasz‘o Baran‘o, medicinos mokslų daktaro bei verslo administravimo magistro, kuris yra sujungtos įmonės komercijos direktorius.

Kokią sukaktį šiemet švenčia „FamiCord“?

Nuo metų pradžios pranešame, kad 2022 m. „FamiCord“ grupei sukanka 20 metų. Jis skaičiuojamas nuo PBKM (motininės „FamiCord“ bendrovės) įkūrimo datos. Tačiau integruodamiesi su „Vita 34“, kuri dabar yra susijungusios grupės motininė bendrovė, supratome, kad iš tikrųjų jubiliejus turėtume pradėti skaičiuoti kitaip. Tačiau buvo per vėlu keisti 2022 m. skelbimus. Ateityje planuojame tai ištaisyti – po 5 metų švęsime „FamiCord“ 30-metį, skaičiuodami nuo „Vita 34“ veiklos pradžios.

Kurį pavadinimą naudojate – „FamiCord“ ar „Vita 34“?

Mūsų akcininkai nusprendė, kad sujungta grupė naudos „FamiCord AG“ pavadinimą. Pakeitimas turėtų įvykti per artimiausius keletą mėnesių. Naujoji „FamiCord AG“ būstinė yra Leipcige, Vokietijoje, o bendrovė ir toliau kotiruojama Frankfurto vertybinių popierių biržoje (Deutsche Boerse) kaip V3V. Pavadinimas „Vita 34“ ir toliau bus naudojamas kaip prekės ženklas.

Kaip „FamiCord Group“ pasiekė lyderio pozicijas Europoje?

„FamiCord“ augimą lėmė keletas veiksnių. Pirma, pasirinkome kitokį kainodaros modelį nei kiti šeimos virkštelės kraujo bankai mūsų rinkoje. Europoje vyraujantis paslaugų sutarčių su virkštelės kraujo bankais sudarymo modelis buvo toks, kad tėvai iš anksto moka už apdorojimą ir 20-25 metų saugojimą. Mes tvirtai stengėmės taikyti abonentinį kainų modelį, kai tėvai iš pradžių moka tik už apdorojimą, o paskui moka metinį saugojimo mokestį. Tai sumažina klientų atėjimo į rinką barjerą. Trumpuoju laikotarpiu „prenumeratos“ kainodara įmonei yra sudėtinga, tačiau ilguoju laikotarpiu ji yra daug tvaresnė. Dabar mes naudojamės šiais sprendimais, turėdami labai didelę „prenumeratos“ bazę, palyginti su mūsų konkurentais. Antra, „FamiCord“ augo įsigijimų būdu: įsigyjame jau įsitvirtinusius bankus įvairiose Europos šalyse. Paprastai kiekvienas iš šių įsigytų bankų turi vietinę laboratoriją, nacionalinę licenciją, prekės ženklo žinomumą tarp klientų ir nusistovėjusius santykius su teisinio reguliavimo institucijomis. Tai klientams suteikia daug daugiau pasitikėjimo nei bankai, kurie turi tik vieną centrinę laboratoriją ir kitose šalyse veikia tik kaip rinkodaros organizacijos. Trečia, susijungimams ir įsigijimams, žinoma, reikia grynųjų pinigų, o „FamiCord“ grynųjų pinigų ištekliai yra dar vienas svarbus mus išskiriantis veiksnys. Užuot laikiusi įmonę steigėjų rankose, kaip yra beveik visuose kituose Europos virkštelės kraujo bankuose, „FamiCord“ kelis kartus pritraukė kapitalo. Mūsų akcininkai atsisakė savo pelno mainais į didesnį kapitalą plėtrai. Ketvirta, „FamiCord“ yra vienintelis šeimos virkštelės kraujo bankas Europoje, kuris investavo daug pinigų į klinikinius tyrimus ir gydymą ligoninėse tiek virkštelės kraujo, tiek virkštelės audinio ląstelėmis. Šios investicijos į kamieninių ląstelių panaudojimą atsipirko tuo, kad iš mūsų atsargų buvo panaudojimui paimta daug saugomų kamieninių ląstelių. Galiausiai, bet ne mažiau svarbu, kad „FamiCord“ valdė mūsų įmonę geriau nei kai kurios kitos dėl minėtų rimtų investuotojų, kuriuos visada turėjome. Jie skatino mus augti, metė iššūkį valdymo sprendimams, rėmė mus žiniomis ir suteikė platesnę ir ilgesnę įmonės perspektyvos viziją. Daugelis bankų Europoje tokių investuotojų neturėjo. Turėtume paminėti, kad mūsų generalinis direktorius Jakubas Baranas dirba su įmone nuo pat pradžių: pirmiau tik kaip investuotojas, o pastaruosius 15 metų – kaip „FamiCord“ vadovas.

Kaip per pastaruosius 20 metų pasikeitė Europos virkštelės kraujo bankininkystės rinka?

Po ankstyvojo ažiotažo ir spartaus augimo 2000-aisiais, Europos šeimų bankininkystės rinka daugelyje šalių susidūrė su priešprieša iš valstybinio audinių bankininkystės sektoriaus ir valdžios institucijų. Tai privertė šeimos bankus normalizuoti veiklą, tapti labiau reguliuojamais ir nuo tada dauguma Europos šeimos virkštelės kraujo bankų tapo profesionalesni. Svarbu ir tai, kad 2000-aisiais buvo išimti pirmieji mėginiai, skirti gydymui. Tai parodė, kad šeimos bankų pažadas klientams buvo ištesėtas. Šeimos bankus Europoje ištiko keletas nesėkmių, kai įvairių ES šalių teismai (taip pat Europos Teisingumo Teismas) nusprendė, kad šeimos bankai privalo mokėti PVM mokesčius už visas su klientais sudarytas sutartis. Daugelis bankų manė, kad negalės pritraukti klientų, prie kainos pridėję šį mokestį, todėl, užuot kėlę kainas, smarkiai sumažino savo maržas. Tuo tarpu konkurencija tarp šeimos bankų Europoje didėjo taip, kaip kitur nebuvo pastebėta. Vienu metu Europoje veikė daugiau kaip 150 šeimos bankų bendrovių. Kai kurios iš jų buvo tikri bankai su laboratorija, tačiau dauguma jų buvo tik rinkodaros agentai, naudojantys kitus bankus kaip subrangovus. Tokiose šalyse kaip Italija ar Graikija kliūtys patekti į rinką buvo labai mažos. Didėjant konkurencijai, rinka tapo perpildyta, o mažesni rinkos dalyviai tiesiog stengėsi išgyventi. Nebuvo aiškaus pramonės lyderio, kuris galėtų tėvams sukurti atsakingą įvaizdį.  Galiausiai dauguma smulkiųjų rinkos dalyvių išnyko per keletą susijungimų ir įsigijimų, daugelis iš jų – su „FamiCord“. Istorija, kuri pakenkė šeimos virkštelės kraujo bankininkystės įvaizdžiui Europoje, buvo Šveicarijoje įsikūrusios bendrovės, kuri buvo tapusi pigios bankininkystės paslaugų teikimo lydere daugelyje šalių, elgesys. Ši bendrovė priėmė keletą blogų verslo sprendimų, dėl kurių galiausiai 2019 m. žlugo, tačiau klientų šeimos niekada nebuvo informuotos apie tai, kas įvyko. Žiniasklaidoje ėmė rodytis nerimą keliančios istorijos, tačiau tėvai, norintys patikrinti savo saugomų mėginių būklę, nerado, kas galėtų atsakyti į jų užklausas. Tai sukėlė didžiulę sumaištį, ypač Pietų Europoje. Iki šiol kai kuriose Europos šalyse šeimos virkštelės kraujo bankininkystės įvaizdis vis dar atsigauna po šių įvykių.

Kokie yra pagrindiniai iššūkiai, su kuriais šiandien susiduriama Europoje vykdant šeimos virkštelės kraujo bankininkystę?

„FamiCord“ mano, kad pagrindinė kliūtis, trukdanti tėvams dalyvauti šeimos virkštelės kraujo bankininkystėje, tebėra kaina. Ypač tose rinkose, kuriose pagrindinis verslo modelis yra išankstinis mokėjimas 25 metams. Jauniems klientams tiesiog per daug mokėti 2000 eurų, o kartais ir daugiau. Anksčiau tokios kainos buvo priimtinos, tačiau dabar tai turi keistis. Pastebime, kad daugumoje šalių kainos mažėja (pavyzdys – JAV kainos), tačiau tokiose šalyse kaip Jungtinė Karalystė, Skandinavijos ar Artimųjų Rytų šalys kainos vis dar labai didelės. Būdama rinkos lyderė, „FamiCord“ aktyviai mažina kainas, kad pritrauktų daugiau klientų. Dabartinėje ekonomikoje, kai vartotojai susiduria su didėjančiomis pragyvenimo išlaidomis, prieinamesnių kainų planų poreikis yra dar svarbesnis. Be to, mums kelia nerimą tai, kad Europoje gydytojai mažiau domisi ląstelių terapija iš virkštelės kraujo nei kai kurių kitų regionų medikų bendruomenės. Tai galima iliustruoti tuo, kad Europos šeimos bankuose tipinis panaudojimui išimtų virkštelės kraujo mėginių ir jų atsargų santykis yra 10 kartų mažesnis nei Jungtinėse Amerikos Valstijose ar Pietų Korėjoje. Reikia geriau informuoti mokslininkus ir gydytojus apie terapijos galimybes, kuriose naudojamos virkštelės kraujo kamieninės ląstelės.

Ar „FamiCord“ turi planą, kaip įveikti kliūtis Europoje?

Bendrovėje „FamiCord“ padedame tėvams įpirkti šeimos virkštelės kraujo bankininkystę, skatindami sudaryti abonentines sutartis ir mažindami kainas. Galime sau tai leisti, nes esame finansiškai stabilūs – trečdalį mūsų pajamų sudaro pajamos iš „prenumeratos“ klientų ir sutarčių pratęsimų.  Nuo pat „FamiCord“ įkūrimo pradžios visada norėjome būti patikimas kamieninių ląstelių šaltinis gydymui. Daugelis mūsų laboratorijų yra akredituotos AABB (5 iš jų) arba FACT (3 iš jų). Tačiau mes norime būti daugiau nei bankas. Mes norime teikti gydymo priemones. Dauguma mūsų laboratorijų turi licencijas alogeniniam gydymui, todėl galime teikti mėginius visų rūšių transplantacijoms. Kai kuriose šalyse taip pat vykdome viešąsias audinių bankininkystės programas, kurias ketiname plėsti. Esame vienintelis šeimos virkštelės kraujo bankas, kuris yra EBMT („European Society for Blood and Marrow Transplantation“, Europos kraujo ir kaulų čiulpų transplantacijos asociacija) narys. Bendradarbiaujame su ligoninėmis teikdami kaulų čiulpų ir/arba periferinio kraujo kamienines ląsteles standartinėms transplantacijoms. Taip pat bendradarbiaujame su gydymo centrais, kurie suteikia galimybę naudoti virkštelės kraujo (hematopoetines) ląsteles arba virkštelės audinio (mezenchimines) kamienines ląsteles klinikiniams tyrimams ir esant patvirtintoms eksperimentinėms indikacijoms. Toks gydymas mūsų klientams gali būti nemokamas. Bendrovė „FamiCord“ yra investavusi į daugelį mokslinių tyrimų programų, tiek viena, tiek dalyvaudama konsorciumuose. Naujausia iš jų – „exCELLent“ dotacijų serija, skirta mokslininkams, dirbantiems su naujoviškų ląstelių terapijų ikiklinikiniais tyrimais. Galiausiai „FamiCord“ investuoja į gydytojų ir tyrėjų išsilavinimą. 2022 m. spalio 7 d. „FamiCord“ parėmė konferenciją „Ląstelinė terapija – tarpdisciplininis požiūris“ („Cellular therapies – Interdisciplinary Approach“), kurioje dalyvavo žymiausi mokslininkai iš visos Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

Kokio masto yra „FamiCord Group“ veikla?

2022 m. spalio mėn. duomenimis, „FamiCord Group“ atsargos sudaro 860 tūkst. mėginių. Į „FamiCord“ inventorių įskaičiuojamas vienos šeimos arba virkštelės kraujo, arba virkštelės audinio saugojimas, tačiau jei šeima saugo abu mėginius, jie neskaičiuojami du kartus. Į šį inventorių neįtraukti mėginiai, kuriuos „FamiCord“ saugo pagal atsarginę sutartį su bankrutavusiu Šveicarijos banku. Mūsų saugomas inventorius gautas iš maždaug 300 tūkst. šeimų. Kalbant apie augimą, mūsų skaičiavimais „FamiCord Group“ kasmet priima daugiau nei 50 % Europoje surenkamų naujų virkštelės kraujo mėginių. „FamiCord Group“ bankai yra lyderiai daugelyje nacionalinių rinkų – Vokietijoje, Portugalijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Turkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, Austrijoje ir Latvijoje bei Lietuvoje. Taip pat veikiame Jungtinėje Karalystėje, Rumunijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, turime rinkodaros partnerių Balkanų šalyse, Skandinavijoje ir kitose Europos bei Artimųjų Rytų rinkose. „FamiCord Group“ bankai valdo 15 laboratorijų tinklą. Svarbiausias rodiklis apie „FamiCord Group“ ateities perspektyvas yra tai, kad pirmaujame Europos šeimos bankuose pagal gydymui išimtų mėginių skaičių. Esame išleidę 200 virkštelės kraujo vienetų transplantacijoms ir ląstelių terapijai. Į šį skaičių įeina 4 vienetai, išleisti iš mūsų viešosios bankininkystės veiklos, skirti transplantacijai giminystės ryšiais nesusijusiems pacientams.

 

2022 m. spalis. Tomasz Baran, medicinos mokslų daktaras, verslo administravimo magistras

Norėdami daugiau sužinoti apie virkštelės kraujo bankininkystę, apsilankykite fondo „Vadovas tėvams apie virkštelės kraują“ svetainėje adresu https://parentsguidecordblood.org

Straipsnį iš anglų kalbos išvertė FamiCord įgaliotasis atstovas Lietuvoje – audinių bankas „PLACENTA“